Project Description

MFK

NOVÉ MĚSTO

Na počátku roku 2000 se skupina trenérů,rodičů a příznivců novoměstské kopané rozhodla ukončit postupný útlum fotbalu v Novém Městě nad Metují.Bylo založeno nové občanské sdružení pod názvem Městský fotbalový klub (MFK).

SPOLEČNĚ ZA VÍTĚZSTVÍM

TÝM JE PRO NÁS VŠE

VÁŠEŇ PRO HRU

HISTORIE

Na počátku roku 2000 se skupina trenérů,rodičů a příznivců novoměstské kopané rozhodla ukončit postupný útlum fotbalu v Novém Městě nad Metují.Bylo založeno nové občanské sdružení pod názvem Městský fotbalový klub (MFK).

Tímto krokem došlo k vyčlenění fotbalového oddílu ze  Sportovního klubu se snahou zachránit činnost pro 80 chlapců v kategoriích mladších a starších žáků a přípravky. Nově vzniklý MFK si předsevzal, jako hlavní cíl, rozvoj mládežnické základny s postupným zapojením kategorií dorostu a mužů.


Jako každé odloučení a následný vznik nového subjektu bylo toto spojeno s počátečními finančními problémy, které se s vypětím všech sil dařilo a daří překonat.Odměnou pro klub je druhá největší mládežnická základna v okrese. Více než 150 aktivně sportujících chlapců ve věku 5-18 let,je předpokladem,že dojde k postupnému zkvalitnění kategorie mužů. Pravidelná sportovní činnost mládežnické základny MFK je tou nejlepší cestou,jak zabránit nebo omezit,nebezpečí vstupu chlapců na šikmou plochu.

Po vyčlenění fotbalového klubu z SK  byla pouze družstva žáků aktivní.Hrála krajskou soutěž . Systematická příprava a výborná parta chlapců i jejich rodičů přinesla zasloužený úspěch v podobě postupu do krajského přeboru.Od sezony 2002-2003 tak hrají žáci úspěšně krajský přebor a jejich cílem je tuto soutěž zachovat i pro další ročníky.

Postupným zvětšováním mládežnické základny bylo nutné vytvořit další družstva a tak vznikla „B“ mužstva. U těchto mužstev není tak důležité umístění v soutěžích. Hlavním úkolem je připravit mladé hráče pro „A“ žáky a umožnit sportovat i těm,kteří nemají potřebnou výkonnost na vyšší soutěž.

Dorostenecké družstvo vstoupilo do soutěží v sezoně 2000-2001.Partu někdejších novoměstských dorostenců doplnilo několik žáků a po krátké přípravě začali hrát okresní přebor.V této sezoně obsadili 2.místo  a v ročníku 2001-2002 již okresní přebor vyhráli.Pro sezonu 2002-2003 byli zařazeni přímo do krajského přeboru.Po odchodu starších hráčů vzniklo velmi mladé mužstvo bez větších zkušeností a tak umístění na 12.místě bylo pro všechny uspokojující.V dalších ročnících již bylo úspěšnější a zařadilo se mezi stálé účastníky této soutěže. Od sezony 2011- 2012 hraje starší dorost nově vytvořenou soutěž „Východočeský přebor“ .

Družstvo mladšího dorostu začalo fungovat až v sezoně 2002-2003 po vstupu dorostu do krajského přeboru. Začátky tohoto týmu vytvořeného převážně z končících žáků nebyly nijak oslnivé,ale postupem času se výsledky dostavily a konečné 11.místo byl úspěch.V dalších ročnících se již mimo herních kvalit projevily také zkušenosti a dobré výsledky.

Družstvo mužů vzniklo v roce 2001 jen díky pochopení bývalých hráčů,kteří se na závěr své kariéry rozhodli vrátit z okolních mužstev do Nového Města nad Metují.Hned v prvním roce,kdy hráli okresní soutěž,dokázali, že fotbal hrát nezapomněli a postoupili do okresního přeboru.V  prvním roce v okresním  přeboru skončili muži na šestém místě a ukázalo se,že je nutné mužstvo doplnit o mladé hráče.To se částečně podařilo a v sezoně 2003-2004 skončili muži na třetím místě.V sezoně 2004-2005 bylo do družstva již zařazeno pět dorostenců hrajících krajský přebor,výkonnost šla nahoru a po jarní sérii 13 zápasů bez porážky  se muži umístili na druhém místě a postoupili do I.B třídy. V sezoně 2007-2008 se mužstvu nedařilo a po třech letech sestoupilo do OP. Okresní přebor v sezoně 2008-2009 jasně vyhrálo a postoupilo zpět do I.B třídy. V sezoně 2012-2013 již I. B třídu vyhráli a postoupili do I. A třídy. V sezoně 2013 – 2014 po výborných výkonech v jarní části soutěže se umístili na druhém místě a postoupili do Krajského přeboru.

Po osmi letech od založení MFK se zúročuje dobrá práce trenérského kolektivu při výchově mladých hráčů a nastává příjemný problém,jak připravit další program činnosti pro hráče opouštějící dorosteneckou kategorii.Výkonný výbor zvážil situaci v možnosti složitého umísťování hráčů v okolních klubech a jednoznačně se přiklonil k řešení situace založením „B“ družstva mužů. Vedením družstva byl pověřen MUDr.Jan Bělobrádek,kterému se na prvním tréninku sešel překvapivě velký počet bývalých dorostenců i starších hráčů,kteří by měli zájem hrát za „B“ muže. Doufejme,že založení „B“ mužů splní své hlavní poslání ve výchově dalších hráčů  pro naše „A“ mužstvo. Po dvouletém působení v okresní soutěži v sezoně 2008-2009 tuto soutěž vyhrálo a v sezoně 2009-2010 bude hrát okresní přebor. Po ročním působení v OP však zájem hráčů opadl a mužstvo ukončilo svoji činnost.

Družstva přípravek jsou v našem klubu vlastně základním stavebním kamenem.Již v tomto nízkém věku se mladí borci učí nejen fotbalové abecedě,ale učí se žít v kolektivu,začínají pociťovat stav opojení z vítězství,smutek z porážky a učí se chápat pojem zodpovědnosti vůči kolektivu. Jen dostatečné množství mladých adeptů v každém ročníku zaručuje další koncepční práci celého klubu.Další nedílnou a mnohokrát opakovanou pravdou je,že u mladých borců by měli být nejlepší trenéři.Ze zkušeností vím,že dobrý trenér je u těchto mladých borců někdy víc než rodič. V našem oddílu se proto snažíme tyto zásady dodržovat a výsledkem toho jsou „A“ družstva mladších a starších přípravek hrající krajský přebor a „B“ družstva hrající okresní přebor. Další adepti jsou sdružováni v družstvu předpřípravky. Dík za to patří všem trenérům a rodičům,kteří se o tyto chlapce starají. Zároveň tímto zveme další zájemce o kopanou do svých řad.

Adresa:  

Městský fotbalový klub Nové Město nad Metují, z.s.

Malecí 558

54901 Nové Město nad Metují

IČ: 70156328

Číslo účtu: 78-8866530287/0100

Výkonný výbor MFK

Předseda: Ivo Janeček

tel.:602 455 963

email: janecek.ivo@seznam.cz

Místopředseda: Ing. Tomáš Hubka, Ph.D.

Tajemník: Petr Hable

Pokladník: Václav Poláček

Sekretář: Jaroslav Macháček

tel.: 773 969 983

email: jar.machacek123@seznam.cz

Členové VV:

Petr Čerenkov

MUDr. Jan Bělobrádek

Robert Borůvka

Josef Ťokan

Ing. Vilém Maur ml.

Ing. Jiří Forman

FACEBOOK

MFK

ONLINE

PŘIDEJTE SE K NAŠÍ FANOUŠKOVSKÉ ZÁKLADNĚ NA FACEBOOKU.

FACEBOOK